Jak dbać o zniszczone włosy?
Przesuszone włosy to zmora wielu kobiet. Taki stan czupryny wynika nie tylko z niewłaściwej diety ubogiej w cynk, witaminę A czy E, ale także z codziennych błędów, jakie zdarza się popełniać każdemu. Jeśli dodać do tego działanie słońca i morską wodę o sporym zasoleniu, receptę na zniszczone włosy mamy gotową. Jak pomóc podupadającej kondycji czupryny?
Jak powinna wyglądać pielęgnacja włosów zniszczonych?
W codziennym zabieganiu nie każdy zastanawia się nad tym, czy zabiegi, jakie funduje się włosom każdego ranka, są dla nich dobre. Zbyt częste mycie włosów w trosce o ich ładny wygląd z czasem może doprowadzić do tego, że skóra głowy ulegnie nadmiernemu wysuszeniu, a wtedy dzieli nas już tylko krok od tego, by włosy zaczęły wypadać - ale na tym nie koniec. Równie istotne jest to jak suszyć włosy. Jeśli zabieg ten jest wykonywany niewłaściwie, może pozbawiać fryzurę blasku i stać się powodem rozdwajania końcówek. Optymalna odległość trzymania suszarki od głowy powinna wynosi ok. 25 cm. Strumień powietrza nie może być zbyt gorący, bo zabieg przy użyciu wysokich temperatur odwadnia włosy i wzmaga ich łamliwość. Najlepszy przykład to używanie prostownicy czy lokówki. Wykonywanie takiej stylizacji włosów zbyt często może zakończyć się tym, że staną się one sianowate i matowe. Podobnie działa też zbyt ciepły strumień wody podczas mycia. Zaleca się zatem kończyć ten zabieg „potraktowaniem” czupryny chłodnym strumieniem, który skutecznie zamknie łuski i tym samym zapobiegnie kruszeniu się włosów. W czasie lata nie należy zapominać o tym, że bardzo negatywnie wpływa na nie także promieniowanie słoneczne. Ich zauważalne rozjaśnienie kolorytu po sezonie jest tego najlepszym przykładem. Chcąc tego uniknąć, zaleca się używanie szamponów i odżywek z filtrem przeciwsłonecznym, które zapobiegną odbarwianiu się włosów i utracie przez nie wody.
Domowe sposoby na zniszczone włosy
Niezawodny sposób na zniszczone włosy to poświęcenie odrobiny czasu na zabiegi pielęgnacyjne oparte na naturalnych składnikach. Te pozbawione blasku szybko zregeneruje płukanka w piwie, a suche ożywi maseczka z jajka. Oba te zabiegi nie wymagają wiele czasu, a efekty ich działania są znakomite. Aby przygotować jajeczną maseczkę należy połączyć żółtko wraz z kilkoma łyżkami oleju roślinnego lub oliwy z oliwek. Tak przyrządzoną papkę nakłada się na włosy, zabezpiecza czepkiem, aby nie spłynęła i spłukuje po ok. 20 minutach. Innym rozwiązaniem może też być wykorzystanie miodu. Znany jest on ze swoich właściwości regenerujących i nawilżających, a więc jego zastosowanie pomaga szybko wrócić włosom do lepszej kondycji. Aby przygotować ten domowy kosmetyk należy go połączyć z żółtkiem lub rozgniecionym bananem. Utracony blask czuprynie szybko przywrócą także płukanki do włosów. Napar z suszonych liści gruszy pozwoli wzmocnić osłabione cebulki, a zatem zahamuje wypadanie włosów. Podobnie zadziała także pokrzywa lub skrzyp polny. Rumianek wymieszany z sokiem z cytryny sprawi zaś, że włosy będą pięknie lśnić, a skóra głowy zostanie gruntownie odświeżona i uwolniona od zanieczyszczeń.
DD